Учені зафіксували найкоротшу озонову діру від 2019 року

Учені зафіксували найкоротшу озонову діру від 2019 року
Зафіксували найкоротшу озонову діру за тривалістю над Антарктикою

Фото: depositphotos

Про це повідомив Національний антарктичний науковий центр.

Цьогорічна озонова діра над Антарктикою припинила своє існування значно раніше, ніж зазвичай. За даними українських полярників, супутникових систем NASA та служби «Копернік» (CAMS), захисний шар атмосфери остаточно відновився вже 1 грудня. Це найраніше закриття діри за останні шість років.

Ключові показники сезону

Українські вчені з 30-ї антарктичної експедиції, які продовжують історичний моніторинг озону на станції «Академік Вернадський», зафіксували такі дані:

  • Перші ознаки виснаження озону з’явилися 3 серпня, а вже від 17 листопада рівень концентрації стабільно повернувся до норми (270–290 одиниць Добсона);
  • Мінімальний показник цього року становив 160 ОД. Це значно вище, ніж попередніх років, що є позитивним сигналом;
  • Показники нижче норми спостерігалися протягом 81% днів сезону, проте загальна площа діри була відносно невеликою.

Явище озонової діри вперше відкрили саме на цій станції (тоді ще британській «Фарадей»). Сьогодні українські озонометристи забезпечують світ найдовшим безперервним рядом даних про стан стратосфери.

Науковці зазначають, що озонова діра 2025 року стала другою поспіль «малою» дірою після серії масштабних аномалій 2020–2023 років. Така позитивна динаміка дає надію на поступове відновлення озонового шару Землі.

Причини відновлення

Експерти пов'язують глобальне покращення стану атмосфери з Монреальським протоколом 1987 року, який заборонив шкідливі викиди. Хоча на розмір діри досі впливають природні чинники (вулкани, сонячні цикли та океанічні течії), загальний тренд на «затягування» озонового шару стає дедалі очевиднішим.

До слова, Арктика пережила найспекотніший рік в історії спостережень.

Юрій Маркевич - pravdatutnews.com

Читайте також
NASA фіксує різке зростання екстремальних погодних явищ на планеті NASA фіксує різке зростання екстремальних погодних явищ на планеті
Дослідження NASA показує, що екстремальні явища, такі як повені та посухи, стають дедалі частішими, тривалішими та сильнішими.
Запуски ракет шкодять озоновому шару: вчений попереджає про загрозу Запуски ракет шкодять озоновому шару: вчений попереджає про загрозу
Зростання кількості запусків космічних ракет загрожує уповільненням відновлення озонового шару, який захищає планету від ультрафіолетового випромінювання
NASA попереджає: Бразилія може стати непридатною для життя через спеку NASA попереджає: Бразилія може стати непридатною для життя через спеку
Дослідники прогнозують, що вже до середини століття частина країни може стати непридатною для проживання, а Амазонка — втратити екосистемну рівновагу.
Loading...
Load next