Чому зимою частіше і важче хворіємо на ГРВІ, застуди та грип: медики пояснили

Фото: Freepik
Про це йдеться у науковому дослідженні, опублікованому у журналі Allergy and Clinical Immunology.
Як стверджують вчені, причина у температурі повітря, яка починає різко знижуватися восени й взимку досягає позначок зі знаком мінус. Мікроби насправді курсують цілий рік, але саме тоді, коли стає холодно, вони починають атакувати організми людей із підвищеною силою.
Холод знижує наш імунітет
Виявляється, є біологічна причина, чому люди частіше хворіють саме в холодну пору року. Холодне повітря саме по собі ушкоджує імунну відповідь, яка функціонує в носі.
Вперше у нас є біологічне, молекулярне пояснення одного фактора нашої вродженої імунної відповіді, яка, мабуть, обмежується нижчими температурами, - наголосила доктор-ринолог та професор отоларингології у Стенфордському університеті Зара Патель.
Зниження температури всередині носа всього на 5 градусів (за Цельсієм) вбиває майже 50% мільярда клітин, які борються з вірусами та бактеріями у ніздрях.
Холодне повітря пов'язане з підвищеною вірусною інфекцією, тому що ви по суті втрачаєте половину свого імунітету тільки через невелике падіння температури, - підкреслює ринолог з Массачусетського університету Бенджамін Блейєр.
Основний шлях потрапляння бактерій та респіраторних вірусів в організм людини – це ніс. Мікроби виявляє передня частина носа, а задня частина дізнається про них набагато пізніше. У цей момент клітини, що вистилають ніс, негайно починають створювати мільярди простих копій самих себе. Саме вони потрібні для знищення вірусу.
Ці клітини діють як приманки, і коли людина вдихає вірус, вона прилипає до цих мінікопій, а не до справжніх клітин. Потім ці мінікопії викидаються клітинами в носовий слиз - з'являється нежить. У такий спосіб вони припиняють вторгнення мікробів - до того, як вони зможуть дістатися місця призначення і розмножуватися.
"Це одна з, якщо не єдина частина імунної системи, яка залишає ваше тіло, щоб боротися з вірусами, перш ніж вони справді потраплять у ваше тіло", - додає Блейєр.
Як показує дослідження, під час атаки вірусів ніс збільшує виробництво мінікопій на 160%.
"Просто уявіть рецептори у вигляді маленьких ручок, що стирчать, які намагаються схопитися за вірусні частинки, коли ви їх вдихаєте. І ми виявили, що кожна везикула має у 20 разів більше рецепторів на поверхні, що робить їх липкішими", - пояснюють вчені.
Блейєр зі своєю командою піддали випробуванням добровольців - їх помістили на 15 хвилин у температуру 4,5 градуса. А потім знову виміряли умови всередині носа.
Ми виявили, що, коли ви зазнаєте впливу холодного повітря, температура у вашому носі падає на цілих 5 градусів. І цього достатньо, щоб по суті паралізувати всі три імунні переваги, якими володіє ніс, - розповів професор.
Таке зниження температури виводить з ладу 42% позаклітинних везикул і, по суті, імунітет і здатність боротися з респіраторними інфекціями знижується вдвічі.
А як можна захиститись?
Доктор Бенджамін Блейєр пояснив, що пандемія зненацька дала можливість захистити свій імунітет не лише від COVID-19, а й від інших захворювань. Допоможе найпростіший засіб – маски.
По суті, маска на носі – це своєрідний "светр" для носа. Чим тепліше буде середовище всередині вашого носа, тим краще працюватиме вроджений механізм імунного захисту.
У майбутньому вчені хочуть використати результати цього дослідження для створення спеціального назального спрею чи крему.
Юрій Никорак - pravdatutnews.com





