Археологи у Німеччині знайшли майже неушкоджений зошит XIII–XIV століть

Фото: LWL-Archäologie für Westfalen / С. Брентфюрер
Артефакт знайшли у старовинній вигрібній ямі під час будівельних робіт під наглядом археологів організації Landschaftsverband Westfalen-Lippe (LWL). Предмет виготовлений із дерева, шкіри та воску й пролежав у землі близько 700–800 років.
Про це повідомляє Historia.
За словами дослідників, зошит є унікальним для регіону Північний Рейн-Вестфалія — це перший повний екземпляр такого типу, знайдений тут. Сприятливі умови середньовічної латріни — вологість і відсутність кисню — забезпечили винятковий стан збереження.
Знахідка має компактний розмір (приблизно 10 × 7,5 см) і містить 10 сторінок, більшість із яких покриті воском. Обкладинка зі шкіри оздоблена квітковими мотивами лілій, що в середньовіччі символізували чистоту та владу, що може свідчити про високий статус власника.
Реставратори зазначають, що сторінки залишилися щільно склеєними, тому текст добре зберігся і частково читається неозброєним оком. Записи виконані латиною та, ймовірно, належать одній людині — освіченому мешканцю міста, можливо купцю, який використовував зошит для щоденних нотаток і комерційних записів.
Науковці планують застосувати цифрові технології, щоб відновити стерті шари воску та повністю розшифрувати зміст. Розшифрування вже розпочато, однак через середньовічні особливості письма процес може бути тривалим.
До слова, у Римі виявили можливий найдавніший англомовний вірш у середньовічному рукописі.
Олена Стебніцька – pravdatutnews.com





